play_arrow
Kerhoradio
today5.10.2022
HPK:n alkukauden kotiotteluissa yleisömäärät ovat jääneet budjetoiduista lukemista jälkeen, mutta toimitusjohtaja Antti Toivasen mukaan tilanne on sama pitkälti muillakin paikkakunnilla, joilla Liigaa pelataan.
– Koko Suomen tapahtumakentässä näkyy se, että meillä kaikilla kuluttajilla on pieni huoli yleisestä talouden kuvan kehittymisestä, hintojen noususta ja energiakriisistä. Ollaan hivenen varovaisia, Toivanen sanoo.
Kerhon neljän pelatun kotiottelun keskimääräinen katsojamäärä on 2 876, kun budjetoitu lukema on 3 450.
– Pikkuisen olemme jäljessä, mutta yleisesti ottaen yleisömäärät aina nousevat kevättä kohti. Yleisömäärien ”sarjataulukossa” olemme palanneet tyypillisille sijoillemme, vaikka korona-aikaan olimme korkeammallakin.
Loppuvuodelle ottelutapahtumiin on luvassa Hämeen Herruutta, Oktoberfestiä ja muita teemoituksia houkuttelemaan yleisöä halliin. Draamasta huolehtii joukkue kaukalossa ja tunnelmasta osaltaan yleisökin.
– Jääkiekko on paitsi huippu-urheilua myös elämystaloutta. Esimerkiksi viimeisimmässä kotipelissä tunnetilat vaihtelivat laidasta laitaan, joten tuote oli parhaimmillaan.
Kuuntele tallenteelta, minkä verran HPK on myynyt kausikortteja tälle kaudelle, kuinka paljon seuran liikevaihto on kasvanut sekä onko pelaajabudjetissa vielä tilaa.
Written by: Kerhoradio
antti toivanen hpk kerhoradio yleisömäärät
Hugo Gabrielson valitsi HPK:n: ”Halusin joukkueeseen, joka todella halusi minut”
Arkistosta: Mika Lartama oli räväkkä pelimies, joka eli villeinä vuosina täysillä – ja maksoi siitä hinnan
Katkaisupeli Tampereella – HPK jahtaa jatkoa kaudelle
HPK hakemaan sarjan tasoitusta Rinkelinmäen kiehuvassa hornankattilassa – edelleen ilman Wrightia
Kättään kuntouttava Teemu Rautiainen luottaa HPK:hon: “Meillä on kaikki mahdollisuudet haastaa Tappara”
© 2018– Kerhoradio / Mediapaulit Oy · Tietosuojaseloste